درهای بسته اروپا بر روی بیکاران یونانی و اسپانیایی

خبرگزاری فارس:بیکاران اسپانیایی و یونانی نه تنها در کشورهای خود با بحران اقتصادی رو به رو هستند،بلکه از سوی کارفرمایان کشورهای مرفه اروپایی نیز طرد می شوند.

خبرگزاری فارس: درهای بسته اروپا بر روی بیکاران یونانی و اسپانیایی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه تلویزیونی "ان.آر.کی"، نتیجه یک تحقیق گسترده در نروژ نشان می دهد که کارفرمایان این کشور علاقه ای نسبت به استخدام شهروندان اروپای جنوبی ندارند و ترجیح می دهند نیروهای کار مورد نیاز خود را از میان شهروندان کشورهای شمال اروپا و اروپای شرقی انتخاب کنند.

بر اساس این تحقیق که نتایج آن در روزنامه نروژی آفتن پستن درج شده است، تنها 3 درصد از کارفرمایان نروژی حاضر  به استخدام کارگران یونانی و اسپانیایی بوده  و در مقابل خواهان به کارگیری کارگران دیگر کشورهای اروپایی هستند.

کشور نروژ از معدود کشورهای اروپایی است که به دلیل عدم عضویت در اتحادیه اروپا و منطقه یورو توانسته است استقلال مالی خود را از دیگر کشورهای اروپایی حفظ کرده و خود را تا حدودی از بحران مالی مصون نگاه دارد.

این کشور هنوز سیاست مهاجرپذیری و استفاده از نیروهای کار خارجی را حفظ کرده است.

با این وجود اتخاذ سیاست پذیرش کارگران خارجی به معنای حضور کارگران بحران زده یونانی و اسپانیایی در نروژ نیست.

وضعیت سخت کارگران یونانی و اسپانیایی

کارفرمایان نروژی معتقدند که کارگران یونانی و اسپانیایی دارای امتیازات مطلوبی جهت استخدام به عنوان نیروی کار نیستند.

این کارگران معمولا پیشینه و تجربه کاری مناسبی ندارند و از سوی دیگر دارای تحصیلات مناسب نیز نیستند.

همچنین عدم توانایی شهروندان کشورهای اروپای جنوبی در یادگیری زبان نروژی و برقراری ارتباط حداقلی با کارفرمایان سبب شده است تا به طور کلی کارفرمایان از استخدام آنها سرباز زنند.

این در حالیست که کارفرمایان نروژی بیشتر ترجیح می دهند کارگران کشورهای اروپای شمالی را به استخدام خود در آورند.

کارفرمایان نروژی معتقدند که در مجموع کارگران کشورهای اروپای جنوبی امتیازات مطلوبی جهت استخدام ندارند و از این رو استخدام آنها هزینه بر و دردسر ساز است.

این قاعده در خصوص دیگر کشورهای مرفه اروپایی نیز صدق می کند. در بسیاری از کشورهای اروپایی اساسا استخدامی وجود ندارد که بتوان بر اسا آن وضعیت نیروهای کار را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد!

وضعیت سخت اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو گواه این مسئله است. اکثر اعضای منطقه یورو در بهترین حالت ممکن می توانند مانع از تداون رشد بیکاری در کشورهای خود شوند و عملا توانایی استخدام نیروهای کار خارجی را ندارند. اما حتی چند کشور مرفه اروپایی مانند سوئیس، سوئد و نروژ که هنوز درهای خود را بر روی نیروهای کار خارجی باز نگاه داشته اند حاضر به استخدام نیروهای کار یونانی و اسپانیایی نیستند.

شهروندان کشورهای یونان و اسپانیا با دو معضل موازی و هم زمان دست و پنجه نرم می کنند.

آنها از یک سو با بحران مالی شدید در کشورهای خود مواجه هستند و از سوی دیگر نمی توانند به عنوان نیروهای کار به استخدام کارفرمایان کشورهای دیگر غربی در آیند.

از این رو بسیاری از نیروهای کار در یونان و اسپانیا ناچارند در کشور خود مانده و در انتظار روزهای گنگ در آینده بنشینند.

اگرچه سیاستمداران کشورهای مرفه اروپایی به صورتی صریح  مستقیم از عدم استخدام نیروهای کار یونانی و اسپانیایی سخن به میان نیاورده اند اما واقعیت امر نشان می دهد که اساسا رغبتی در خصوص استخدام شهروندان اروپای جنوبی در اروپا وجود ندارد.

بحرانی که همچنان ادامه دارد

بحران بیکاری شهروندان یونانی و اسپانیایی همچنان ادامه دارد. این بحران صرفا در درون مرزهای این دو کشور خلاصه نمی شود و در سرتاسر اروپا می توان نشانه های برخورد سخت با شهروندان این دو کشور را مشاهده کرد.

به نظر می رسد تا زمانی که بحران اقتصادی در منطقه یورو ادامه یابد،شهروندان این دو کشور بحران زده اروپایی با همین وضعیت سخت مواجه خواهند شد .هم اکنون نام دو کشور یونان و اسپانیا با بحران اقتصادی گره خورده است.

از این رو کارفرمایان کشور های مرفه غربی شهروندان این دو کشور را نیز نمادی از بحران می دانند و از استخدام آنها سرباز می زنند.

موضوع پراهمیت دیگر وضعیت برتر شهروندان کشورهای اروپای شرقی نسبت به اروپای جنوبی است.

اگرچه کشورهای اروپای شرقی دیرتر به عضویت اروپای واحد در آمده اند اما از آنجایی که بحران اقتصادی از اروپای جنوبی آغاز شده است کارفرمایان غربی نگاه منفی تری نسبت به شهروندان  کشورهای این منطقه دارند.

موقعیت ممتاز تاریخی، جغرافیایی و حتی نقش آفرینی سنتی کشورهای اروپای جنوبی هم اکنون تحت تاثیر بحران اقتصادی در غرب قرار گرفته است.

در برهه فعلی کارگران یونانی و اسپانیایی با سخت ترین موانع ممکن از سوی کارفرمایان غربی مواجه هستند.

بسیاری از شهروندان این کشورها در مواجهه با بحران اقتصادی موجود در کشورهایشان راه مهاجرت به کشورهای مرفه در شمال اروپا را انتخاب می کنند اما در نهایت با درهای بسته کارفرمایان و سکوت مقامات رسمی اتحادیه اروپا مواجه می شوند.

بدون شک معضل نیروهای کار یونانی و اسپانیایی در سال 2012 میلادی تشدید خواهد شد. هم اکنون نشانه ای در خصوص بهبود وضعیت استخدام در کشورهای یونان و اسپانیا مشاهده نمی شود و  حتی در صورتی که تصور کنیم آتن و مادرید وضعیت تورم و بیکاری را در همین سطح فعلی حفظ کنند، با تقاضای بالای کار شهروندان یونانی و اسپانیایی و در عین حال میزان اندک کار در این کشورها مواجه هستیم.

در هر صورت تا زمانی که بحران اقتصادی در غرب ادامه داشته باشد شاهد  تشدید بحران بیکاری شهروندان کشورهای اروپای جنوبی خواهیم بود.

معضلی که سران اروپای واحد ترجیح می دهند در خصوص آن سخنی به میان نیاورند.

انتهای پیام/ص