داود اوغلو در مراسم افتتاح خانه فرهنگ ترکیه در تهران
خانه فرهنگ ترکیه در تهران از مهمترین مراکز فرهنگی ما در دنیاست

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه ترکیه گفت: یکی از مهمترین خانه‌های فرهنگ ترکیه در تهران است چرا که ایران و ترکیه 2 کشور دوست و همسایه هستند و مرزهای زیادی دارند.

خبرگزاری فارس: خانه فرهنگ ترکیه در تهران از مهمترین مراکز فرهنگی ما در دنیاست
گزارش تصویری مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، "احمد داود اوغلو وزیر" خارجه ترکیه در مراسم افتتاح خانه فرهنگ این کشور در تهران با اشاره به افتتاح اولین خانه فرهنگ در بوسنی گفت: بیستمین این مراکز نیز امروز در تهران افتتاح شد.

وی افتتاح این خانه فرهنگ را ناشی از یک اراده سیاسی خواند که فرهنگ ترکیه را به کشورهای مختلف انتقال داده و فرهنگ آنها را نیز به ترکیه منتقل می‌کند.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه ما قصد داریم فرهنگ خود را توسط این خانه‌های فرهنگ در کشورهای مختلف غنی کنیم، اظهار داشت: یکی از مهمترین مراکز فرهنگی، اینجا در تهران است چرا که ایران و ترکیه 2 کشور دوست و همسایه هستند و مرزهای زیادی دارند. مردم 2 کشور پیوندهای زیادی با یکدیگر دارند و فرهنگ‌های ما تأثیر زیادی بر روی هم گذاشته است.

داود اوغلو از مولانا به عنوان یک نقطه اشتراک فرهنگی بین 2 کشور یاد کرد و اظهار داشت: پدربزرگم خراسان را محل ایل خود می‌خواند که بعد از آن به قونیه سفر کرده و از آنجا نیز به استانبول و بعد به آفریقا رفته‌اند.

وی افزود: این جغرافیا به فرهنگ ترکیه مربوط می‌شود و فرهنگ ترکی تأثیر زیادی را از دولت سلجوقیان گرفته است. معماری ترکیه نیز از این فرهنگ تأثیر گرفت.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه ایرانی‌ها از استانبول تأثیر گرفتند و ترک‌ها نیز از اصفهان، گفت: وقتی به اصفهان رفتم از آن فضا لذت زیادی بردم. همکاری فرهنگی 2 کشور باعث می‌شود زیبایی‌های بیشتری را درک کنیم و قصد ما از افتتاح این مراکز نیز همین می‌باشد تا ارتباطات عمیقی برقرار شود.

داود اوغلو با ذکر این نکته که پس از استانبول بزرگترین شهری که در آن ترکی صحبت می‌شود، تهران است افزود: شهرهای زیادی در ایران هستند که ترکی صحبت می‌کنند و بطوریکه وقتی به آنجا می‌روی خود را غریبه احساس نمی‌کنی.

وزیر خارجه ترکیه هدف از افتتاح خانه‌های فرهنگ را تنها آموزش زبان ترکی ندانسته و یادآور شد: ما مشترکات فرهنگی زیادی با یکدیگر داریم و باید این گنجینه‌های فرهنگی را با هم مبادله کنیم.

داود اوغلو ابراز امیدواری کرد که درسال‌های آینده فعالیت‌های خانه فرهنگ در ایران مشترکات بیشتری را کشف و شناسایی کند و اظهار داشت: امیدوارم در شهرهای دیگر ایران همچون اصفهان و تبریز نیز از این مراکز افتتاح شود.

انتهای پیام/