منابع رسمی اعلام کردند
خطر افزایش فقر در آلمان

خبرگزاری فارس: منابع رسمی در آلمان اعلام کرده‌اند که خطر افزایش فقر در این کشور نسبت به برخی کشورهای دیگر اروپایی بیشتر است و همین مساله تاثیر روانی سختی بر روی شهروندان آلمانی گذاشته است.

خبرگزاری فارس: خطر افزایش فقر در آلمان

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز اطلاع رسانی The local، شهروندان آلمانی بیشتر از  شهروندان کشورهای هلند،اتریش و جمهوری در معرض فقر قرار دارند.

بر اساس اعلام مرکز آمار آلمان، هم اکنون ۱۳ میلیون آلمانی در معرض قرار گرفتن زیر خط فقر قرار دارند.

البته این مرکز به تعداد افرادی که هم اکنون زیر خط فقر قرار دارند اشاره ای نکرده است. با این حال ۱۳ میلیون آلمانی یا ۱۵.۶ از جمعیت آلمان در معرض فقر قرار دارند. این در حالیست که سه کشور جمهوری چک،هلند و اتریش از وضعیت بهتری نسبت به آلمان قرار دارند.

هم اکنون ۹ درصد از شهروندان جمهوری چک ،۱۰ درصد از شهروندان هلند و ۱۲ درصد از شهروندان اتریش در معرض قرار گرفتن زیر خط فقر قرار دارند.

مرکز آمار آلمان خط فقر را در آمد زیر ۹۴۰ یورو می داند. به نظر می رسد در صورت تداوم بحران اقتصادی و افزایش قیمتها در اتحادیه اروپا،این در آمد نیز نتواند پاسخگوی زندگی بسیاری از شهروندان آلمانی باشد.

در هر صورت آلمان به لحاظ اقتصادی وضعیت مطلوبی ندارد و بحران اقتصادی به صورت مستقیم بر وضعیت این کشور تاثیر گذاشته است.

صدر اعظم خیال‌پرداز و مردمان فقیر

در حالی که آنگلا مرکل خود را ناجی اصلی منطقه یورو دانسته و هزینه های سیاسی زیادی را صرف قرار گرفتن در کانون مدیریت بحران یورو کرده است، اما خود شهروندان آلمانی بحران یورو به روصتی علنی حس می کنند.

به عبارت بهتر مرکل توان مدیریت اقتصاد داخلی آلمان را نیز ندارد و حال تکلیف اروپای واحد با آن همه پیچیدگی ها و معضلات پایان ناپذیر مشخص است.

بسیاری از شهروندان آلمانی از مرکل و احزاب ائتلافی دولت وی یعنی دموکراتهای آزاد خواسته اند تا هر چه سریع تر بر روی معضلات اقتصادی داخلی این کشور متمرکز شده و از رویاپردازی در اروپای واحد دست بر دارند اما به نظر می رسد مرکل قصد ندارد تن به چنین کاری دهد.

اگرچه بحران اقتصادی برلین و منطقه یورو پیوسته است و حل بحران اقتصادی آلمان در گروی حل بحران یورو است، اما مرکل نمی تواند نقش منجی منطقه یورو را برای سایر ملتهای اروپایی ایفا کند.

صدر اعظم آلمان و حزب متبوع وی یعنی دموکرات مسیحی، توانایی اقناع شهروندان آلمانی در حوزه بحران منطقه یورو را نداشته اند و حال قصد دارند برای همه ملتهای اروپایی تصمیم گیری کنند!

اگرچه مرکل ادعا می کند که توانسته است بر فقر داخلی در آلمان غلبه کند، اما آمار موجود این ادعای صدر اعظم آلمان و همراهانش را مورد تاییر قرار نمی دهد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی ۱۵ درصد از شهروندان آلمانی در خطر فقر قرار داشتند اما در حال حاضر ۱۵.۶ درصد از آنها با چنین خطری مواجه هستند.

این افزایش نسبی نشان می دهد که دولت آنگلا مرکل در غلبه بر فقر داخلی در کشورش موفقیت آمیز عمل نکرده و آثار بحران اقتصادی در سایر شهرهای آلمان به طور کامل به چشم می خورد.

با این وجود مرکل ترجیح می دهد به جای ایفای نقش خود به عنوان صدر اعظم آلمان،خود را صدر اعظم کل اتحادیه اروپا قلمداد کند!

تاثیر روانی افزایش فقر در آلمان بر روی شهروندان

بدون شک انتشار آمار اخیر از سوی منابع رسمی در آلمان تاثیر مستقیمی بر روی شهروندان این کشور خواهد داشت.

هم اکنون شهروندان آلمانی فقر را به صورتی عینی تر حس می کنند. افزایش فقر در آلمان در حالی صورت می گیرد که این کشور خود را به صورت سنتی یکی از بازیگران اصلی اروپا می داند.

با این وجود همین بازیگر سنتی حتی نسبت به جمهوری چک با مخاطرات اقتصادی بیشتری دست و پنجه نرم می کند.

مرکل هم اکنون در حالی ادعای مدیریت بحران اقتصادی منطقه یورو را می کند که همتایان وی در هلند، جمهوری چک و اتریش که جملگی زمانی تحت تاثیر سیاست‌های آلمان قرار داشته اند از وضعیت اقتصادی مطلوب تری نسبت به این کشور برخوردار هستند.

ناکامی مرکل در مقابله با فقر در آلمان نشان می دهد که او نمی تواند رهبر قابلی برای کل مجموعه اروپا باشد و باید نقش سنتی آلمان در حل منازعات اقتصادی اروپای واحد را عملا تمام شده دانست.

مرکل از زمان تشدید بحران اقتصادی یونان و تاثیرگذاری آن بر سرتاسر اروپای واحد درصدد بوده است تا با ارائه طرح های نجات اقتصادی و تحمیل آن به ملتهای اروپایی، خود را به عنوان ناخدای کشتی طوفان زده اروپا معرفی کند اما در این مسیر با شکستی سخت مواجه شده است.

در این میان مرکل حمایت افرادی مانند باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را نیز جلب کرد.

با این حال صدر اعظم آلمان هم اکنون خود را در برابر آمار مربوط به افزایش خطر فقر در کشورش شکست خورده و ناتوان می بیند.

این ناتوانی زمانی که فقر عمومی در آلمان تحت تاثیر بحران اقتصادی تشدید شود ادامه خواهد یافت.

شهروندان آلمان هم اکنون خود را نسبت به شهروندان کشوری مانند جمهوری چک در وضعیت بدتری می بینند و همین مسئله تاثیر روانی سختی بر روی آنها خواهد داشت.

مرکل که زمانی نماد احیای قدرت آلمان در اروپا به شمار می رفت هم اکنون به نماد پسرفت و شکست برلین در اروپای واحد تبدیل شده است.

انتهای پیام/ص