تظاهرات دانشجویان کانادایی در اعتراض به افزایش ۷۵ درصدی شهریه‌ها

خبرگزاری فارس: تظاهرات دانشجویان کانادایی به افزایش ۷۵ درصدی به درگیری با پلیس منجر شد.

خبرگزاری فارس: تظاهرات دانشجویان کانادایی در اعتراض به افزایش ۷۵ درصدی شهریه‌ها

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «مونترئال گزت»، گروه‌های دانشجویی «کبک» کانادا در ادامه اعتراضات به افزایش شهریه‌ها، در اقدامی جدید با رنگ کردن محل‌های عمومی به رنگ قرمز، اعتراض خود را نشان دادند.

اعتراضات روز دوشنبه دانشجویان کانادایی، برخلاف روند همیشگی که کاملا مسالمت‌آمیز بود به درگیری با پلیس انجامید.

  دانشجویان در اعتراضات امروز  بخش‌هایی از زمین و دیواره‌های دانشگاه را به نشانه اعتراض به رنگ قرمز درآوردند و چندین ورودی دانشگاه کبک را نیز مسدود کردند که به درگیری با نیروهای پلیس انجامید.

یک ائتلاف دانشجویی، موسوم به «CLASSE» که اکثر این حرکت‌های اعتراضی را ساماندهی می‌کند، برای تسخیر  بخش‌هایی از دانشگاه کبک، فراخوان داده است.

علاوه بر دانشجویان، قرار است کارگران و مردم هم به این جنبش بپیوندند. روز شنبه گروه‌های دانشجویی به همراه کارگران کارخانه «ریو تینتو آلکان» در منطقه آلما، تظاهرات خواهند کرد. علاوه بر این تظاهرات، امروز عصر هم در 7 شهر مختلف کانادا، تظاهرات‌هایی انجام خواهد شد، که از آن جمله می‌توان به تظاهرات در دانشگاه «کنکوردیا» اشاره کرد.

تظاهرات دانشجویان پنجشنبه گذشته در اعتراض به برنامه‌های دولت برای افزایش هفتاد و پنج درصدی شهریه‌های دانشگاهی آغاز شد. منابع خبری اعلام کردند تعداد دانشجویان در این روز به حدی زیاد بود که شهر مونترئال عملا فلج شد.

هفته گذشته، پلیس کانادا برای متفرق کردن دانشجویان تظاهرکننده مجبور به استفاده از گاز فلفل بر ضد دانشجویان شد. 

«لکس گیل»، رئیس اتحادیه دانشجویان «کنکوردیا» در رابطه با این تظاهرات‌ها می‌گوید: "تنها در کنکوردیا که آغازگر این اعتراضات بوده است، حدود 10000 نفر از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، کلاس‌ها را تحریم کرده اند." دپارتمان‌های هنرهای‌زیبا، انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی، علوم‌سیاسی و روزنامه‌نگاری این دانشگاه، تصمیم به گسترش اعتراضات گرفته‌اند.

انتهای پیام/ 201396/ت.خ.پ