مخالفان دولت آلمان خواستار اعلام زمان خروج نظامی از افغانستان شدند

خبرگزاری فارس: در پی افزایش پیش‌بینی نشده هزینه‌های نظامی آلمان در ماموریت‌های خارجی این کشور، مخالفان دولت خواستار روشن شدن زمان خروج نظامی از افغانستان شدند.

خبرگزاری فارس: مخالفان دولت آلمان خواستار اعلام زمان خروج نظامی از افغانستان شدند

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آلمان، بنابر اعلام وزارت دفاع آلمان رقم کل هزینه‌های این کشور برای ماموریت‌های خارجی در سال گذشته میلادی به حدود 1.48 میلیارد دلار رسید که 74 میلیون یورو از رقمی که پیش‌بینی شده بود، بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش، (در مدت زمان یاد شده) هزینه‌های نظامی آلمان فقط در افغانستان به 1.28 میلیارد یورو رسید. که مخارج استقرار نیروهای آلمانی در کوزوو 68 میلیون یورو، سواحل سومالی 62 میلیون یوروو و لبنان 25 میلیون یوروو را باید به آن افزود.

انتشار این گزارش واکنش حزب سوسیال دموکرات – مهمترین حزب مخالف دولت آلمان – را به دنبال داشت به طوری که این حزب خواستار روشن شدن برنامه خروج نظامی از افغانستان شد.

"رالف موتزنیش" سخنگوی سیاست خارجی حزب سوسیال‌دموکرات در این مورد گفت: پارلمان باید چند هفته پیش از برگزاری نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شیکاگو که ماه می برگزار خواهد شد، برنامه خروج نظامی از افغانستان را اعلام کنند.

این در حالی است که به تازگی "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان در سفری غیر منتظره به افغانستان با حضور در پایگاه نظامی در "مزار شریف"، تاریخی را که برای برگشت نیروهای نظامی ناتو از افغانستان تعیین شده زیر سوال برد و تاکید کرده بود که روند آشتی سیاسی با شبه‌نظامیان طالبان البته اندکی پیشرفت داشته است، اما هنوز به گونه‌ای نیست که بتوان گفت می‌توان امروز این کشور را ترک کرد.

ارتش آلمان مدت ۱۰ سال است که در افغانستان حضور دارد و تا پایان سال 2014 باید گروههای نظامی ناتو از افغانستان عقب‌نشینی کنند.

در جریان حضور نظامی آلمان در افغانستان تاکنون ۵۲ تن از نظامیان این کشور جان خود را از دست داده اند.

انتهای‌پیام/ط.ص